Zapewne jesteś użytkownikiem smartfona, a telefon jest dla Ciebie najszybszym źródłem informacji o świecie, najszybszą formą kontaktu z bliskimi oraz sposobem na dostarczenie rozrywki. Zastanawiałeś się kiedyś jakie konsekwencje dla Twojego funkcjonowania ma tak łatwy i szybki dostęp do informacji?
Jednak jeżeli głębiej o tym pomyślimy, rzeczywiście w dzisiejszych czasach ciężko nam żyć bez tego urządzenia.
Badacze Adrian F.Ward et al. wyodrębnili zjawisko nazwane drenażem mózgu, które mówi o tym, że pod wpływem samej obecności naszego smartfona, zmniejszają się nasze zdolności poznawcze. Co dokładnie autorzy mają na myśli poprzez zdolności poznawcze? Głównie chodzi im o naszą
Pamięć robocza, inaczej nazywana pamięcią operacyjną, jest rodzajem pamięci krótkotrwałej. Definiuje się ją jako zbiór procesów, które pozwalają nam na przechowywanie, a następnie świadome przetwarzanie bieżącej informacji. W niej mieszczą się także skomplikowane zadania poznawcze, takie jak rozumienie języka, uczenie się, czytanie czy rozumowanie.
Inteligencja płynna jest to rodzaj inteligencji zdeterminowany poprzez czynniki genetyczne, tak zwana inteligencja niewyuczona. Wiąże się ona z szybkością procesów umysłowych, a także z jakością i szybkością przesyłania impulsów nerwowych w naszym organizmie.
Bardzo mocno powiązana z tymi zdolnościami poznawczymi jest uwaga. W dzisiejszych czasach, poprzez ogromny natłok informacji, uczymy się lokować nasza uwagę na rzeczy najbardziej istotne dla nas. Istotność jest zależna od tego jaki mamy cel i potrzeby w danym momencie.
Kiedy wykonujemy jakieś zadanie i nasz cel jest aktywny w naszej pamięci roboczej, bodźce istotne dla tego celu będą bardziej przyciągać uwagę (Moskowitz 2002). Jednak zdarza się tak, że pewne informacje przyciągają naszą uwagę nawet jak nie są powiązane z naszym dotychczasowym celem (Shiffrin and Schneider 1977). Na przykład osoby automatycznie orientują się na dźwięk swojego imienia podczas głośnej imprezy i szukają osoby, która ich wołała. To tak zwany efekt cocktail party.
W podobnych sytuacjach może zachodzić
Polega to na tym, że utrzymujemy atrakcyjne, ale nieistotne dla aktualnego zadania bodźce, które ingerują w treść naszej świadomości, zajmując zasoby uwagi. To właśnie się dzieje, kiedy trzymamy swój telefon obok siebie podczas wykonywania ważnych i pracochłonnych zadań. Czy nie jest ciekawsze, to co się w tym momencie dzieje u Twoich znajomych, niż praca którą musisz wykonać, bo zbliża się deadline?
Badacze Adrian F.Ward et al. postanowili zbadać zjawisko drenażu mózgu, przeprowadzając eksperyment na 520 osobach. Na początku podzielili oni badanych na trzy grupy. Pierwsza grupa miała swój telefon położony na biurku, druga w kieszeni/torbie a trzecia w innym pokoju. Wykonywali oni serie testów psychologicznych, które badały ich zdolności poznawcze. Podczas nich osoby musiały być w pełni skoncentrowane, gdyż testowano ich zdolności do przechowywania i przetwarzania informacji w pamięci.
Wyniki wykazały, że osoby, które miały swój telefon na biurku, miałyzmniejszoną aktywność pamięci roboczej i inteligencji płynnej. Następnie były osoby, które miały swój telefon w kieszeni/torbie. Najlepiej radziły sobieosoby, które zostawiły swój telefon w innym pomieszczeniu.
Badania pokazują, że trzymanie swojego telefonu w zasięgu wzroku zmniejsza naszą zdolność do koncentracji i efektywnego wykonywania zadania. Wynika to z faktu automatycznego skupiania uwagi na telefonie. Dlatego myślę, że czasami możesz zostawić telefon w pokoju obok i pozwolić sobie na pełną koncentracje na zaplanowanym zadaniu.
Autor wpisu:
Aleksandra Zamarja, studentka II roku psychologii Gdański Uniwersytet Medyczny