Porozumienie będzie obowiązywać trzy lata; w tym czasie Telekomunikacja Polska zainstaluje w gminnych bibliotekach publicznych i ich filiach w Polsce bezpłatne połączenie z internetem w technologii kablowej lub w systemie bezprzewodowym o najwyższej możliwej szybkości. Biblioteki będą zwolnione z opłat abonamentowych przez trzyletni okres obowiązywania porozumienia. Po ich upływie bibliotekom zaoferowane zostaną umowy o abonament na promocyjnych warunkach.
Internetyzacja bibliotek publicznych w całej Polsce jest jednym z elementów wieloletniego programu ministra kultury "Biblioteka +", który przygotowuje i wdraża Instytut Książki. "Biblioteka +" zakłada także stworzenie jednolitego, ogólnopolskiego, centralnego systemu komputerowego "MAK+" umożliwiającego zarządzanie zbiorami bibliotecznymi, wymianę informacji o księgozbiorach oraz zdalny dostęp poprzez internet dla czytelników.
Instalowanie internetu ma ruszyć jesienią br., ale już teraz pojawiają się pytania: kto sfinansuje zakup sprzętu, czy bibliotekarze posiadają odpowiednią wiedzę w zakresie obsługi systemu operacyjnego i radzenia sobie z występującymi awariami oraz czy "Biblioteka +" to projekt, który ma cokolwiek wspólnego z edukacją. W końcu przecież w obliczu pojawiających się wątpliwości trudno przypuszczać, że projekt przyczyni się choćby do upowszechnienia e-learningu, zwłaszcza w małych miasteczkach i wsiach.
Jakie jest Państwa zdanie w tym temacie?
(Na podstawie doniesienia Polskiej Agencji Prasowej)