Każdemu wydawcy szkoleniowych materiałów video zależy (a przynajmniej powinno) na ich jak najlepszej jakości. Sama komputerowa obróbka nagrań i ich montaż nie są obecnie większym problemem. "Schody" pojawiają się w momencie, kiedy w naszym materiale chcemy użyć fragmentów programów telewizyjnych.
Choć cyfrowi operatorzy telewizyjni coraz wyraźniej zaznaczają na rynku swoją obecność, w Polsce nadal większość obywateli korzysta z analogowej transmisji naziemnej. Szacuje się (badania Gemius, październik 2008), że oferty operatorów cyfrowych i kablowych to zaledwie 37% pokrycia kraju. Prawdopodobnie dlatego też nagrywarki DVD i komputerowe karty telewizyjne nadal nie wychodzą z mody.
Ponieważ nagrywając sygnał video z komputerowego tunera, bądź na DVD nie unikniemy zredukowania jakości sygnału, długo zastanawiałem się jak rozwiązać problem nagrywania materiałów tak, aby ich jakość była jak najbardziej zbliżona do oryginału (przydatne zwłaszcza w momencie, kiedy chcemy nagrywać materiały emitowane w wysokiej rozdzielczości HD). Z pomocą przyszedł - jak zwykle w takich sytuacjach - przypadek.
Po prostu "Hapag"...
Tego dnia surfowałem po internecie z myślą o zakupie nowej karty telewizyjnej do komputera. Nagle w oczy wpadł mi dziwny wyraz: Hauppauge. Połamać język można już na samej nazwie, ale poza nią cała reszta jest dużo prostsza, choć naprawdę profesjonalna i godna polecenia.
HD Personal Video Recorder 1212 nagrywa dosłownie ze wszystkiego, do czego można go podłączyć cinchami, bądź przez kabel S-Video. Bezproblemowo działa z dekoderami wszystkich operatorów cyfrowych w Polsce, a jakość obrazu jest naprawdę znakomita (zwłaszcza tego, który nadawany jest w technologii HD).
Jakość nagrań:
-
maksymalna-
domyślnaSercem urządzenia jest kodek H-264, umożliwiający nagrywanie obrazu w maksymalnej rozdzielczości 1080i (do wyboru mamy jeszcze 720P, lub tryb VGA). Nagrywane materiały zapisywane są na dysku urządzenia jako pliki w formacie MP4, albo TS - kompatybilne z odtwarzaczami Blue Ray.
Zalety i wady
O zaletach tej małej skrzyneczki można by długo dyskutować, ja jednak ograniczę się do trzech, podstawowych:
1. Rewelacyjna jakość dźwięku i obrazu nagranego materiału
2. Możliwość nagrywania w formacie MP4, dzięki czemu późniejsze "wycinanie" potrzebnych nam do naszych materiałów video fragmentów nagrań jest łatwe i przyjemne
3. Kompatybilność z formatem Blue Ray, który z założenia ma być następcą DVD
Jedyną wadą jest cena. Urządzenia w zasadzie nie można nabyć w Polsce, a na stronie producenta kosztuje 249$ (+ koszty wysyłki).
A co na to prawo?
W polskim prawie dozwolone jest publikowanie krótkich fragmentów zapisów programów telewizyjnych (wypowiedzi osób, fragmentów wywiadów, itd.). Prawo cytatu przewiduje bowiem, że "wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości". Należy przy tym pamiętać, aby oznaczyć (podać źródło "cytatu") każde wykorzystanie cudzych materiałów we własnych projektach.
(DAS)
Źródła:
Prawo cytatu - Wikipedia
Strona producenta urządzenia