Jakkolwiek e-learning może być łączony z tradycyjnymi kursami, coraz częściej szkół wyższych i firm szkoleniowych oferuje szkolenia prowadzone wyłącznie przez internet. Ze względu na elastyczność, e-learning staje się powoli najpopularniejszą formą dokształcania urzędników, a certyfikaty uzyskane po zakończeniu nauczania honorowane są przez większość istniejących działów kadr.
Praktyka wskazuje, że w wielu urzędach pracodawcy sami finansują szkolenia on-line zarówno z zakresu tzw. umiejętności miękkich (np. obsługa komputera), jak również podnoszące zdolności językowe, czy też ściśle tematyczne.
Platformy e-learningowe są dostępne m.in. w "Regionalnym Portalu Internetowym Wrota Małopolski" i w portalu "Wrota Podlasia". Podczas gdy swoją "Samorządową Platformą Edukacyjną" może pochwalić się Urząd Miasta Podlasia, Rybnik i Szczecin również nie pozostają w tyle prezentując z dumą swoje produkty e-learningowe.
Wszyscy przy tym są zgodni. Twierdzą, że brak barier czasowych i możliwość nauki o każdej porze dnia i nocy są wystarczającymi argumentami, aby promować nauczanie w trybie zdalnym, jako krzewienie wiedzy na miarę XXI wieku.